Andrzej Popielski

Warszawską wystawę o grobowcu i skarbach faraona Tutanchamona odwiedziłem kilka dni przed jej zamknięciem. Publiczności pokazano ponad 1000 różnych eksponatów, w tym sarkofag z trzema trumnami, tron i złotą maskę.

Treść wystawy nie była pokryta 3300-letnią patyną. Ale chociaż pokazano tylko repliki, zostały one wykonane z wielką dokładnością przez egipskich rzemieślników pod kierunkiem naukowców. Kilka wystaw prawdziwych skarbów grobowych Tutanchamona odbyło się we wcześniejszych latach, w tym w Paryżu i Londynie. Mówi się, że oryginały z grobowca w Dolinie Królów pod Luksorem już nigdy nie będą podróżować po świecie i na stałe pozostaną w powstającym Wielkim Muzeum Egipskim w pobliskiej Gizie. Budowa muzeum ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Pomieści również kompletną kolekcję skarbów młodego faraona – podobno ponad 5300 artefaktów.

 

***

(W wielu muzeach można robić zdjęcia – tak jak w tym przypadku – ale bez użycia fleszy i statywów. Zdjęcia wykonałem w jednej sesji w godzinach zwiedzania. Mniej liczyła się dla mnie dokładność muzealna, trochę ją wzbogaciłem moją wyobraźnią).